Ara öğünleri hep kaçırıyorum. Yemeye vaktim olmuyor. Ben sadece 2 öğün yiyorum diyenlere bu yazım. ⭐

Ara öğün yapmamız gerekli mi ? Ara öğün yapmak neden önemli ?

Ara öğün, ana öğünler arası yediğimiz öğünlerdir. Ve bir sonraki ana öğüne kadar geçen sürede kan şekerimizi dengeler, doygunluğu arttırır ve sonraki öğünde fazla yememize engel olur. Ayrıca ara öğünlü, sık beslenmek metabolizma hızımızı arttırarak yağ yakımına destek olmakta ve kilo kontrolünde önemli rol oynamaktadır. Uzun süreli açlıklar vücudu kıtlık moduna sokarak metabolizmayı yavaşlatır ve kilo vermeyi zorlaştırır. Midemiz tamamen boşalmadan yapacağımız küçük öğünler hem iştahımızı baskılamakta hem de hipoglisemi atakları yaşamamızı önlemektedir.

Ara öğünler günlük almamız gereken besin öğelerini karşılamada destek olurken; egzersiz sonrası yapılan ara öğünler de kişinin enerji depolarını doldurmada yardımcı olur ve kas toparlanmasını da hızlandırmaktadır.

Ayrıca gün ortasında yapılan sağlıklı ara öğünler beyindeki serotonini arttırarak ruh halimizi iyileştirmekte, odaklanmayı arttırmakta ve yorgunlukla savaşmaktadır.

Ara öğün yapmak bizi karaciğer yağlanmasından da korumaktadır. Çünkü karaciğer yağlanması olan bireylerin birçoğunda insülin direnci görülmektedir. İnsülin direnci olan bireylerin vücudu insülin hormonunu yeterli düzeyde kullanamadığından kanda glikoz birikir ve karaciğer fazla glikozu yağa çevirir karaciğer yağlanması meydana gelir. Bu yüzden öğün aralarında küçük ara öğünler yapmak kan şekeri kontrolünde bizlere destek olurken karaciğerimizi de korumaktadır.

Tabi ara öğün olarak ne yediğimiz de ara öğün yapmak kadar önemli bir konu. Yapılan araştırmalar ara öğünlerde proteinli besinler tüketmenin daha tok tuttuğunu, kan şekerini dengeleyerek obezite riskini azalttığını göstermektedir. Ve lif içeriği yüksek besinlerin sindirimi daha uzun sürüp mideyi daha geç terk ettiğinden daha uzun süre tok hissetmemize yardımcı olacaktır. Yani demem o ki düşük karbonhidratlı, yüksek lifli, protein içeren atıştırmalıklar, yüksek karbonhidratlı atıştırmalıklara kıyasla kan şekeri ve insülin düzeyleri üzerinde daha olumlu etki göstermektedir ve kalp damar sağlığını korumaktadır.

Her şeyde olduğu gibi porsiyon kontrolü yapmamız ve ara öğünlerimizi 100-200 kalori arasında sınırlandırmamız gerekmektedir. Yoksa ara öğün yapmaktan çıkıp yanlışlıkla ana öğün yapmış oluruz 😊 Unutmayın ki vücutta her şeyin fazlası yağa dönüşüp depolanmaktadır. Bizim amacımızsa küçük sağlıklı atıştırmalıklarla yağ yakımını hızlandırmak ✨ Peki ne olabilir bu atıştırmalıklar ? Sizler için aşağıya keyifli öneriler bırakıyoruum ✌🏻

  • 1 fincan sade kahve+ 2 hurma+ 2 ceviz
  • 1 su bardağı süt + 1 elma
  • ½ muz + 1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi
  • 1 çay bardağı kefir+ 1 armut
  • 3 kuru kayısı+ 5 çiğ badem
  • 1 wasa+ 1 dilim beyaz peynir
  • 1 fincan sütlü kahve+ 1 fit kurabiye
  • 1 kutu sade activia+5 kuru erik
  • 1 su bardağı ayran+ 1 tam buğday galeta
admin

Author admin

More posts by admin