Piyasada yağ yakımını destekleyen birçok takviye gıda bulunmaktadır. Fakat bu takviyeler için güvenli ve etkili demek çok doğru olmaz ve doğal olarak besinlerden yağ yakımını desteklemek yerine takviyeyi seçmek de sağlıklı bir seçenek olmaz.  Bu güven sağlamayan takviyeler yerine doğal yiyecekleri tercih etmek daha doğru, güvenilir ve sağlıklı bir seçim olacaktır.  O zaman yağ yakamını destekleyen en etkili 10 besin neymiş öğrenelim.

  1. ZERDEÇAL

Hint mutfağının vazgeçilmez baharatlarından olan zerdeçalın sağlık açısından faydaları kanıtlanmıştır. Zerdeçal, obeziteye neden olan faktörlerden biri olan vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve enflamatuar durumu bastırır. Zerdeçalın içinde bulundurduğu ve en aktif maddesi olan kurkumin yağ dokusu büyümesini baskılar, kan şekeri seviyesini düzenleyip kilo vermeye yardımcı olur. Safra üretimini arttırarak, vücutta sindirim faaliyetlerini düzenler ve arttırır. Kilo kontrolü dışında birçok faydası olan zerdeçalın kullanım alanları oldukça geniştir. Tüm yemeklerinze katabileceğiniz bu baharata aynı zamanda içeceklerinizde de yer verebilirsiniz.

  1. TARÇIN

İçerisinde bulunan metil hidroksi polimeri (MHKP) sayesinde kan glikozunda azalma sağladığı bulunmuştur. Kan şekerindeki bu etkisi nedeniyle yağ yakımında ve kilo kontrolünde etkisinin yüksek olduğu blinmektedir. Tatlılarınızı ve içeceklerinizi tarçınla süslemek, sık sık tüketimine yer açmak bu konuda size fayda sağlayacaktır.

  1. ÇİĞ BADEM/ ÇİĞ FINDIK

Bu ikili kesinlikle ayrılmaz ikili! Içerik açısından da birlikte çok kuvvetliler. Magnezyum, E vitamini, protein ve lif açısıdan oldukça zengin olan çiğ badem ve çiğ fındık yağ yakımında çok etkili olan besinlerimizden. Çiğ olanları tercih ediyoruz, çünkü kavrulmuş olarak satın aldığınız badem ve fındığın ısıl işlem ile birlikte besin değerlerinde azalma ve sağlıklı yağ içeriğinde kayıplar yaşanıyor. Fakat çiğ alınan her kuruyemiş de güvenilir diyemeyiz. Açıkta satılan kuruyemişler toksin riski altında olduğu için güvendiğiniz ve kapalı ortamda satılanları tercih etmekte çok büyük fayda var.

  1. YAĞSIZ SÜT ÜRÜNLERİ

Besinlerin içerisindeki kalsiyumun yağ yakımında etkili olduğu bilinmektedir. Obesity Research Journal dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, sadece kalsiyum alımının yağ yakımını %30 arttırdığı bulunmuştur. Ve aynı zamanda başka çalışmalar da,  kalsiyum alımının vücutta yağ asitlerinin oluşumunu engellediğini göstermiştir. Yağ yakımını kalsiyum ile maksimuma çıkarmak istiyorsanız, D vitamini takviyesi ile birlikte tüketmenizde fayda var fakat tüketmeden önce doktorunuzla ve diyetisyeninizle mutlaka görüşün!

  1. BALKABAĞI

Iştahınızı bastıracak bir niteliği olan balkabağı lif, karoten, C ve E vitamini, magnezyum ve potasyum açısından oldukça zengindir. Bu kadar besin içeriği olmasına rağmen çok düşük kalorilidir ve %94’ü sudan oluşur. sağlığa faydaları saymakla bitmeyen balkabağını değerlendirmek de hiç zor değil. Çorbası, tatlısı, haşlaması veya yoğurtla birleşimi tercih edilebilir.

  1. NAR

Yüksek antioksidan kapasiteli, polifenol bakımından zengin, lif ve su içeriği sayesinde yağ yakımını destekleyen mucizevi bir meyvedir. Çok düşük kaloriye sahip nar tanelerini, iştah bastırması ve metabolizmayı hızlandırması nedeniyle yağ yakımını destekler nitelik taşır.

  1. AVOKADO

Eşsiz ve lezzetli bu meyve, E, C ve K vitamini, potasyum, folat, magnezyum ve antioksidan kaynağıdır. Sadece bu kadar değil elbette, saymakla bitmeyecek kadar çok besin içeriği bulunan avokadonun iyi yağlar ve liflerden zengin olması nedeniyle uzun süre tok tutucu etkisi vardır. Avokadoyu özellikle kahvaltı ve öğle öğününe ekleyen bireyler, tüketmeyen bireylere göre avokado yedikten 3 saat sonrasında yemek yeme isteklerinde %30 azalma yaşadıkları bildirilmiştir. Fakat yağlı bir meyve olduğu için, porsiyon ayarlamasında dikkatli olmakta fayda var. her öğüne yakışabilecek şekilde tarifler geliştirmek ve doyasına tüketmek sizin elinizde!

  1. YEŞİL ÇAY

Çay yaprakları birçok yararlı bileşik içerir. Bu bileşiklerden biri de kafeindir. Bir fincan kahveden daha az kafein içermekle birlikte, kafeinin yağ yakımına yardımcı olduğu, iştah baskıladığı ve egzersiz performansını arttırdığı bilinen bir gerçektir. Içerdiği diğer faydalı bileşiklerden bir diğeri ise, fenolik bileşiklerdir. Bu bileşikler de yağ yakımını ve kilo kaybını kolaylaştırır. Metabolizma hızını da arttıran yeşilçayı, günlük tüketimizine ekleyin derim.

  1. KAHVE

Çay yapraklarında bahsettiğimiz gibi, kahve yüksek miktarda kafein içerir. Kafeinin bahsettiğimiz faydaları dışında termojeneze sahiptir ve metabolizmanızı canlandırır. Kahve tercihlerinizi sade veya az yağlı sütle tercih edebilirsiz, ve şekerli olanlardan uzak durmalısınız. Ayrıca günlük içtiğiniz fincan sayınızı da belli bir sınırda tutmakta fayda var.

  1. ANANAS

Sona star yağ yakıcı meyveyi sakladık. Ananas, içerisinde bulunan bromealin enzimi sayesinde yağ yakımını destekleyerek kilo vermeyi sağlayan, vitaminler, mineraller, antioksidanlar açısından zengin, düşük kalorili bir meyveledir. Bu sulu sarı meyvenin tadını çıkarmanın birçok yolu da vardır. Dilimleri ızgara yapabilir veya dondurulmuş parçaları bir smoothieye atabilirsiniz. Tabii ki, tek başına da çok lezzetli yenebilecek bir meyvedir, bu şekilde de atıştırabilirsiniz. Nasıl yemeyi tercih ederseniz edin, henüz yemediyseniz ananası diyetinize dahil etmeye başlamalısınız!

admin

Author admin

More posts by admin